Blog,  O knihách

ZLOVOLNÉ BYTOSTI nadchnou nejen milovníky dobrého hororu!

Tip na knihu 2021 – pokud patříte mezi lidi, kteří mají rádi hororovou klasiku, zpozorněte! Již v březnu 2021 se na pultech knihkupectví objeví žhavá novinka Zlovolné bytosti, jež umě propojila prvky gotického románu, Kingovo vypravěčské nadání a krásu Erbenovy ponuré baladičnosti.

2 netradiční části hororové knihy

Zlovolné bytosti zaujmou nejen milovníky hororové prózy, ale i příznivce poezie.

1. část – Plíživý strach novely

Zlovolné bytosti však nejsou jen o poezii. Zlověstnou sbírku otevírá temný psychologický horor Když se nedíváš. Novelou se prolínají dvě dějové linie. V první sledujeme boj chlapců à la Stephen King, kteří se vydávají zachránit malou sestřičku jednoho z nich. Druhá linie nám skýtá vnitřní sondu do zraněného nitra znásilněné ženy snažící se vyrovnat se skutkem samotným, následným těhotenstvím a s nevyhnutelnou depresí.

Zajímavostí je, že knihu uzavírá báseň Čarodějnice (napsána jako první) vycházející z ruských pohádek o Babě Jaze. Celé pojetí balady i samotné vykreslení této zlé bytosti se však autorce líbilo natolik, že dalo vzniknout i této novele.

2. část – Balady aneb Kytice ožívá

Autorka se v této kontroverzní knize pustila na tenký led a po svém se pokusila vzkřísit skomírající baladický žánr, který nejednomu čtenáři připomene Erbenovu Kytici. Sama se také netají tím, že toto dílo obdivuje již od dětství, odmítá však tvrzení, že by se jej snažila nějakým způsobem nahradit. Zlovolné bytosti si pořád zachovávají svou vlastní jedinečnost.

Básně jsou epické, psány veršem. Spíše než na originalitu rýmů jsou zaměřeny na vyprávění krátkých, strašidelných příběhů. „Mé balady berte spíše jako vzpomínku na K. J. Erbena, jehož umu bych tímto chtěla vzdát skromný hold,“ říká Nelly. „Erben vždycky byl a bude jenom jeden. Já jen cítila nutkavou potřebu balady napsat. Zná to každý, kdo sám tvoří – když něco musí ven, tak to prostě musí ven,“ dodává.

13 temných obrázků

Monika Pavlovičová vyšperkovala text knihy krásnými ilustracemi, které podtrhují strašidelnou atmosféru knihy.

Zlovolné bytosti, ilustrace
Zlovolné bytosti, ilustrace Monika Pavlovičová

Recenze

„Kniha je tak temná, že byste ji neměli číst po západu slunce. Já ji četla na noční při poloprázdném oddělení, a teda zbytek služby pro mě nebyl moc příjemný. Takže opravdu doporučuji číst přes den! Básničky se četly samy. Líbí se mi, jak v nich autorka dokázala popsat situaci a beznaděj osob, o kterých psala. A jako třešinka na dortu, závěrečná novela. Ta mi vyrazila dech. Tak temná, že to až mrazí, a děj je prostě brilantní.“

Jana Osičková /  porodní asistentka, betačtenářka

„Prvotina Nelly Černohorské je svým způsobem zjevením v dnešní záplavě literárních pokusů nových autorů. Nelly má vlastní, a nutno říci, velmi zajímavý způsob, jak nakládat s jazykovými prostředky. Výsledkem je svérázný a okamžitě rozpoznatelný styl, což je něco, k čemu mnoho autorů celý svůj tvůrčí život směřuje (a mnohým se to nikdy nepodaří). 

Básně v první části knihy jsou velmi expresivním dílkem, které občas laškovně, občas hrozivě a občas i lechtivě poškádlí čtenářovu představivost.

Skutečný poklad se ale skrývá v druhé části knihy. Novela Když se nedíváš sleduje dvě roviny. První z nich je letmý vhled do prostého (a občas drsného) života na vesnici snad kdysi v předminulém století. Druhou rovinou je klasický pohádkový námět, který všichni známe z dětství. V podání Nelly Černohorské je ovšem onen námět umně přetvořen v napínavý strašidelný příběh, místy až horor, který čtenáři téměř nedopřeje oddechu. Text působí, jako by jej člověku kdosi šeptal do ucha naléhavým hlasem, a je to zkušenost, při které se občas ježí chlupy na krku.

Zlovolné bytosti jsou počinem, který rozhodně stojí za přečtení, a jsem si jist, že o autorce ještě v budoucnu uslyšíme.“

Ondřej Šamárek / spisovatel, speciální pedagog

Zlovolné bytosti závěrem – anotace knihy

Máte rádi pověrečná vyprávění, v nichž řádí nedobrá stvoření, jako jsou víly, jezinky, čarodějnice či tajemná světýlka? Pak neváhejte – tato jedinečná kniha je pro vás tím pravým! Na své si v ní přijdou nejen milovníci prózy, ale i příznivci poezie. Celé dílo je inspirováno slovanskou mytologií. Sbírku otevírá hororová novela Když se nedíváš, ve druhé části jsou ukryty veršované balady napsané v duchu Erbenovy Kytice.

Když se nedíváš je velice temná a velice expresivní novela, jež čtenáře zavede do malinké vesničky, která se již po léta dusí pod hávem strachu a smrti. Každý rok se zde ztratí jedno dvě děti, žádné není v bezpečí a nikdo neví, kdo bude další. Z temných hvozdů přichází čarodějnice… Co vše se může stát, když v kotlíku smícháte rodinnou tragédii, dva kluky, malou holčičku a psychicky labilní matku?

Vydává nakladatelství Pointa Publishing s. r. o.

***

Zlovolné bytosti jsou netradičním literárním počinem, který se snaží dodržet pravidla kvalitního hororu. Až čas ukáže, jak se to autorce povedlo.

Máte rádi horor? Myslíte si, že by se Vám kniha mohla líbit, nebo jste ji už dokonce četli? Podělte se s námi o Vaše názory v komentářích.

(Hodnotit lze i na Databázi knih či ČBDB.)