Blog,  O knihách

Mrazivý thriller z Norska: Křik Nicolase Beugleta

Nicolas Beuglet: Křik
Nicolas Beuglet: Křik

Uprostřed mrazivé noci jsou policisté povoláni k rutinnímu případu úmrtí v psychiatrické léčebně. Tělo pacienta, který uškrtil sám sebe, je nalezeno s ústy otevřenými v tichém výkřiku. Inspektorka Sarah Geringërová cítí, že tady něco nesedí. Co znamená jizva na čele oběti? Co představují kresby na stěně? Vyšetřování zločinu zavede čtenáře přes Oslo, Paříž, Londýn a Minnesotu až k otázce, která fascinuje snad každého: existuje posmrtný život?

Studená válka, špioni, CIA a projekt MKULTRA. Svého času nechvalně známá psychiatrická léčebna pyšnící se počtem provedených lobotomií. Mrtvé tělo záhadného chovance ústavu a nenechavá policistka, které se během jediné noci změní celý život. Kdo je pacient 488? Případ, s nímž rozhodně šlápnete do hovna…

Patříte-li mezi čtenáře, kteří mají rádi nenáročné příběhy plné akce a napětí, zpozorněte. Mysteriózní thriller Křik je našlapaný od začátku do konce a rozhodně vás nenechá chladnými. Protagonistkou je nezničitelná policistka Sarah, nemluvná zrzka s křehkou duší, analytickým myšlením a tvrdou pěstí. Tak trochu Jack Reacher v ženském těle.

Během noci je Sarah přivolána k případu podezřelého úmrtí. Tělo je nalezeno v jedné z cel norské psychiatrické léčebny; pacient se údajně pokoušel uškrtit sám sebe. Ústa měl ztuhlá v děsivém šklebu, jako kdyby před smrtí křičel strachy, na čele měl jizvu ve tvaru čísla 488. Nikdo neví, kdo mrtvý muž vlastně byl. Do léčebny ho přijali před šestatřiceti lety a za celou tu dobu o něm nikdo nic nezjistil.

Vyslýchaní ošetřovatelé z ničeho nic mění své výpovědi, s tělem se po smrti hýbalo, všichni něco tají. Celý případ začíná smrdět a Sarah začne šťourat. Nejdříve skřípne zaměstnance léčebny, poté i samotného ředitele. Jak už to tak ale bývá, čím víc odpovědí má, tím víc otázek vyvolá. Obrysy, které se před ní začínají vynořovat z mlhy, dávají tušit, že případ bude monstrózní. Vyšetřování inspektorku přivede přes Francii až do USA a dupne při něm na pár kuřích ok těch nejvyšších. Těch, co tahají za nitky a pro naplnění svých cílů se neštítí použít ani nejnekalejší praktiky.

Můj závěr

Po knize jsem sáhla poprvé cca před třemi lety a… Byla skvělá! Nyní jsem ji přečetla podruhé a byla stejně dobrá. Autor čtenáře napíná až do poslední chvíle a svými zvraty dokáže překvapit. Nejsou tam rozvláčné popisy a děj odsejpá. Jazyk je mimořádně čtivý. Nejde jen o akci, postavy mají i svůj osobní život. Ženská srdce jistě potěší romantická vložka (pány uklidním sdělením, že se v tom autor neplácá přes únosnou míru).

Tento mysteriózní thriller s lehkým přesahem do sci-fi splnil má očekávání a z pěti hvězdiček dávám 4. Proč? Druhé čtení není jako první a uvědomila jsem si, že místy autor děj zbytečně natáhl. Ne nějak závratně, ale o pár stran to mohl zkrátit a konečně prozradit, jak to dopadne.

Autor článku: Nelly Černohorská