Blog,  O knihách

Kam panenky, kam jdete? Která moje budete?

Neberte jí panenku, nebo se bude zlobit! Sestřička – hororová kniha pro mladší ročníky.

ALENDEROVÁ, K. Sestřička

Věříte na duchy? A co na duchy, kteří se vtělili do předmětu, jenž byl jejich srdci nejbližší za živa a zároveň také nejblíž, když dotyčný umíral? Co myslíte, jde to? Ale jistě, že jde. Takových příběhů je svět plný. Jmenujme například panenku Ruby nebo Okiko, jíž dokonce dorůstají vlasy. Námět je to vskutku lákavý a zpracoval jej nejeden film. Kvůli Chuckymu s Annabelle už měly noční můry spousty lidí. A velice podobný příběh ve své knize Sestřička zpracovává také Katie Alenderová.

Tak trochu…

Zdánlivě obyčejný starý dům, maminka, tatínek a dvě dospívající dcery – starší Alex, mladší Kasey. Jsou to chytrá děvčata, i když někdy vzpurná a trošičku problémová. Zvlášť Alex je pověstná svými neplechami. Tak trochu školní outsider, jemuž nikdo nerozumí a který nejvíc na světě miluje focení.

To Kasey je domácí mazlíček, naivní, milá, malá holka, malinko výbušná, až příliš citlivá… Až příliš prahnoucí po lásce a pozornosti… Cítí se být tak trochu odstrčená. Máma s tátou tvrdě pracují a Alex není vždycky k dispozici. Potřebovala by kamarádku, a tak se obklopila panenkami.

A budeme se bát

Jedna panenka je ale zvláštní. Jen s jednou se Kasey přátelí. Kterápak to je? Neviděná, pečlivě schovaná… Malá sestřička už najednou není tím, kým bývala. Začíná se měnit. Zdá se mi to? Ptá se Alex sama sebe v duchu. Nebo sestřiny oči zezelenaly? Proč se chová tak divně? Proč má výpadky paměti?

Změny jsou postupné a plíživé. Nikdo krom Alex je nevidí. Je možné, že začíná bláznit? Možné je všechno, jenomže pravděpodobnější je, že sestru něco posedlo, což ostatně potvrdí i spolužačka Alex, která o sobě říká, že má výjimečné schopnosti.

Kasey se stává nebezpečnou. Napadla Alex a podle všeho zavinila i autonehodu jejich otce. Kam až to všechno povede?

O čem to celé je

Napínavý příběh čtenáře provede středoškolským světem problémové Alex, i se všemi jeho nedokonalostmi, jako jsou vyčlenění ze společnosti, nalézání vlastní identity, první láska nebo nefungující rodina. Na temném pozadí zdánlivě běžného života se formuje svědectví o posedlosti duchem dívky, která zemřela tragicky během jedné z četných šikan pořádaných jejími spolužáky.

Pokud máte náladu na jednodušší příběh určený především mladším ročníkům, neváhejte. Nic složitého od knihy nečekejte. Text je psán čtivě, avšak vykazuje jisté stylistické nedostatky, jako jsou například místy opakující se slova (a sem tam chybějící nebo přehozené písmenko). Nebudete-li od knihy čekat příliš, nebudete ani zklamaní.

Pro mě svůj účel splnila. Hledala jsem něco nenáročného v době, kdy jsem potřebovala zcela vypnout. Příběh neurazil, ale také nenadchnul.

Hodnocení: 3/5

Autor článku: Nelly Černohorská